• Bosphorus Cup 2014

БЪЛГАРСКА ЯХТА СПЕЧЕЛИ ПРЕСТИЖНАТА „BOSPHORUS СUP“ 2014 За първи път българска яхта спечели престижната международна регата „Bosphorus Сup“ 2014.Екипажът на яхта Elan 410 с шкипер...

Read more
  • Регата “Cor Caroli” 2013

Регата “Cor Caroli” 2013 За четвърта поредна година екипажите  на яхти Elan 410 с шкипер Георги Михов  и Elan 514 с шкипер Стоян Пандев спечелиха  призовите места в завършилата късно в...

Read more
  • Регата “Cor Caroli” 2012

...

Read more

Bosphorus Cup 2014

БЪЛГАРСКА ЯХТА СПЕЧЕЛИ ПРЕСТИЖНАТА „BOSPHORUS СUP“ 2014

За първи път българска яхта спечели престижната международна регата „Bosphorus Сup“ 2014.Екипажът на яхта Elan 410 с шкипер Георги Михов спечели призовото място в завършилата вчера престижната международна регата „Bospfоrus Сup“.

Въпреки тежките метеорологични условия, състезателите от тима на Еlan 410 в състав капитан Георги Михов, тактик Михаил Копанов, тримери Антонин Константинов, д-р Атанас Иванов, Деян Зайков и Росен Петров, боумен – Тодор Бойнов и Ереджеб Юсуф, екипаж – Росица Моллова, Силвия Иванова и инж. Теодор Попов, показаха съобразителност и висока класа и извоюваха първото място в своя клас IRC 2 и заеха девета позиция в генералното класиране.

Състезанието се проведе за пореден път под патронажа на градоначалника на Истанбул Кадир Топбаш, както и на градската управа на мегаполиса. Регатата протече в Босфора и е един от най – оспорваните и атрактивни ветроходни форуми в света.

В тазгодишното издание взеха участие над 80 яхти, между, които екипажи като Volvo Ocean Race, Tag Heuer, Garanti, Turksell, Puma и други.

Гонките се проведоха в три поредни дни 06 – 08.06.2014.През първия състезателен ден гонките се проведоха в азиатската част на града между „Фенербахче“ и „Принцовите острови“.Вторият ден бе най–внушителен, защото проливът беше затворен за 8 часа и се допускаха единствено участниците в състезанието и туристически корабчета със зрители и любители на този спорт.Стартът на втория етап на единственото състезание провеждано между два континента бе даден пред двореца „Долмабашче сарай“, където се помещава Истанбулската резиденция на турския президент Абдуллах Гюл.Яхтите плаваха в дистанция срещу и по посока на течението на Босфора, започвайки от „Долмабашче сарай“ до крепостта „Румели Хисари“, която е разположена в азиатската част на града, като изминаха дистанция от 14 м.м. по генерален курс.Финалът на регатата бе пред хотел „Чераан Палас Кемпински“.

В регатата взеха участие общо 3 български яхти, които показаха джентълменско поведение и се представиха много достойно. Между тях са екипажите на ветроходни яхти „Петра“ с шкипер Никола Дуков и „ЛЗ Яхтинг“ с шкипер Лъчезар Братоев, заеха съответно 9 и 10 място в класа си IRC 1 и 2 и 8 и 33 място в генералното класиране.